Rozwód. W którym Sądzie?

Dariusz Szczecina        06 października 2016        9 komentarzy

Rozwód, rozwód, ale gdzie, w jakim Sądzie będzie toczyła się Twoja sprawa?

Czy będzie to sąd rejonowy w twoim rodzinnym mieście takim jak Tychy czy Pszczyna?

A może pozew skierować do sądu okręgowego?

Oczywiście odpowiedzi na te pytanie nie musisz znać jeżeli twoją sprawę o rozwód od początku prowadzi Radca Prawny lub Adwokat.

Jeżeli jednak sam składasz pozew rozwodowy to pamiętaj, że w sprawie o rozwód wyłącznie właściwy jest Sąd Okręgowy. Wskazuje na to art. 17 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym:

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy: 1) o prawa niemajątkowe i wspólnie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa oraz o rozwiązania przysposobienia. 

Ok. Skoro mówimy o Śląsku (tym Górnym, do którego w moim założeniu ma nawiązywać ten blog) to w grę wchodzą następujące Sądy Okręgowe:

  1. Sąd Okręgowy w Katowicach.
  2. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej.
  3. Sąd Okręgowy w Częstochowie.
  4. Sąd Okręgowy w Gliwicach.

W kolejnych wpisach podam dokładnie, .które miejscowości (Sądy Rejonowe) podlegają pod konkretny Sąd Okręgowy.

No dobrze, ale do którego sądu okręgowego wnieść pozew o rozwód? Jakie przesłanki o tym decydują?

O tym mówi wprost art. 41 kpc, który ustanawia właściwość wyłączną. Wyłączną, tzn., że sprawy rozwodowe można skierować wyłącznie do Sądu wskazanego w tym przepisie:

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

A zatem kolejność jest następująca i pozew o rozwód wnosimy do Sądu (w kolejności):

  1. W okręgu którego, ostatnio zamieszkiwałeś wraz ze swoją żoną/mężem, ale tylko wtedy jeżeli Ty lub twoja żona/mąż (przynajmniej jedno z Was) nadal zamieszkujecie w okręgu tego Sądu, lub macie w tym okręgu miejsce zwykłego pobytu.
  2. W okręgu którego, zamieszkuje twoja żona/mąż.
  3. W okręgu którego, Ty sam zamieszkujesz.

Dla pełnej jasności muszę jeszcze wyjaśnić dwa pojęcia użyte w art. 41. Chodzi tu o „miejsce zamieszkania” oraz „miejsce zwykłego pobytu”. Bez tego wpis byłby niepełny.

Otóż zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego:

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Trudniejsze do zdefiniowania jest pojęcie „miejsce stałego pobytu„. Tutaj bowiem definicji brak. Przepisy milczą na ten temat. Możemy tutaj przyjąć, że zwykły pobyt oznacza przebywanie w danej miejscowości bez zamiaru stałego w niej pobytu (który to zamiar charakteryzuje pojęcie „miejsce zamieszkania”). Nie chodzi tu  jedynie o pobyt stały. Może on być zarówno stały jak i czasowy.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Darek Wójcik Październik 7, 2016 o 10:33

Witam Panie Dariuszu,

Ciekawy blog, na pewno będę tutaj częstym gościem.

Co do sądów okręgowych na terenie Górnego Śląska warto jeszcze wspomnieć o Sądzie Okręgowym w Gliwicach oraz jego Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dariusz Szczecina Październik 7, 2016 o 11:33

Święta racja! Dziękuję za czujność.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Darek Wójcik Październik 7, 2016 o 11:33

Panie Dariuszu,

Ciągle twierdzę, że blog porusza ciekawe zagadnienia i będę go często odwiedzał. Warto przy okazji określania miejscowości sądów okręgowych wspomnieć o Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

ponownie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dariusz Szczecina Październik 7, 2016 o 11:42

Ma Pan rację, ale ośrodek zamiejscowy w Rybniku pozostaje w strukturach Sądu Okręgowego w Gliwicach. Nie jest to odrębny (kolejny) sąd okręgowy.

Odpowiedz

Pozew o rozwód Luty 15, 2017 o 10:18

Z 4 podanych przez Ciebie SO doświadczenie największe miałem w Sądzie Okręgowym w Katowicach ;]

Odpowiedz

adwokat wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 14:35

Ode mnie z miasta właśnie najbliżej jest do sądu w Poznaniu a tam to wgl nie ogarniam który wybrać ale raczej jak się zatrudnia adwokata to on wie do którego uderzyć.

Odpowiedz

kancelariagalazka Styczeń 12, 2018 o 17:25

bardzo często pojawia się problem przy procesach rozwodowych
okazuje się być kierowanie emocjami, a nie rozumem,

Odpowiedz

Kossbartosz Wrzesień 15, 2018 o 09:14

Jestem z Piekar Śląskich i chciałbym złożyć pozew o rozwód, czy mogę to zrobić w dowolnym z tych czterech sądów, czy jest przypisany sąd do danego miasta???

Odpowiedz

Dariusz Szczecina Wrzesień 18, 2018 o 11:18

Dla Piekar Śląskich sądem I instancji jest Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach. Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach. Pozew o rozwód dla Piekar Śląskich nalezy zatem złożyć w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: