Kiedy podzielić majątek małżeński?

Dariusz Szczecina        29 września 2016        Komentarze (0)

Rozwód to mnóstwo emocji. Z reguły tych złych. Kiedy już jednak oswoisz się z tym, że Ty lub twój mąż lub żona składacie pozew o rozwód, to warto zastanowić się nie tylko nad tak elementarnymi sprawami jak sposób uregulowania władzy rodzicielskiej, kontakty z dziećmi czy alimenty. Warto zastanowić się także nad tym, czy już na tym etapie możemy podjąć jakiekolwiek działania majce na celu dokonanie podziału Waszego majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską.

Oczywiście tak jak nie ma dwóch takich samych ludzi, tak też nie ma dwóch takich samych rozwodów, i w każdej sprawie Wasze ustalenia mogą być różne, tak różne jak różne mogą być Wasze relacje i składniki majątku.

W tym wpisie piszę jednak nie o tym jak podzielić majątek, jakie są składniki tego majątku i ustroje majątkowe małżeńskie, a jedynie kiedy można dokonać podziału majątku małżeńskiego (dorobkowego).

Odpowiedź jak zawsze można rozpocząć od „To zależy …”, ale tak właśnie jest. To zależy przede wszystkim od tego czy macie możliwość porozumienia się z drugą połówką.

Jeżeli zatem pomimo sprawy o rozwód nadal potraficie ze sobą rozmawiać, a wspólny majątek traktujecie jak dobry gospodarz, który myśli nie tylko o tym co teraz, ale też o tym co w przyszłości, to pomimo tego, że pozew o rozwód jeszcze nawet nie wpłynął do Sądu (albo już wpłynął, ale czekacie na termin pierwszej rozprawy) możecie już teraz podzielić Wasz majątek.

Majątek można zatem podzielić:

a) jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, ale po ustaniu ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej,

b) w wyroku rozwodowym,

c) już po ustaniu małżeństwa, tj. po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

Poszczególne warianty opiszę w kolejnych wpisach.

Dzisiaj tylko zaznaczę, że podział majątku jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego, a także w wyroku rozwodowym, wymaga „współpracy” z drugą stroną

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Szczecina z siedzibą w Tychach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szczecina-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: