500 + i alimenty na dziecko

Dariusz Szczecina        28 września 2016        Komentarze (0)

Nie wiem jak długo jeszcze rodzice będą otrzymywali pieniądze z 500+. Każdy z nas rodziców z pewnością cieszy się z tej pomocy państwa. Przecież lepsze to niż nic. Nie wiem tylko czy budżet naszego pięknego kraju udźwignie takie obciążenie, ale bądźmy dobrej myśli. Te 500+ to przecież w praktyce bezpłatny język obcy, zajęcia pozalekcyjne dla naszych dzieci, a reszta to już tylko fantazja rodzica (i od razu uprzedzam, że mówię tu o atrakcjach dla dzieci, a nie dla rodziców).

Mnie jako praktyka cieszy to, że przy okazji wprowadzania 500+ pomyślano (choć oczywiście nie od razu) o relacji 500+ i alimentów należnych dzieciom od rodzica.

Choć początkowo nie obyło się bez zamieszania, to całe szczęście w sierpniu 2016 ucięto wszelkie spory co do tego czy 500+ ma, czy też nie ma wpływu na zakres świadczeń alimentacyjnych rodzica wobec dziecka.

Oto bowiem z dniem 20 sierpnia 2016r. znowelizowano kodeks rodzinny i opiekuńczy a jego art.135 § 3 wprost wskazuje, że:

Art. 135 § 3 pkt 3) krio „Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U.poz.195)”

Wyjaśnię tylko, że owo świadczenie wychowawcze, to właśnie nasze 500+.

Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Skoro jednak de facto świadczenia były wypłacane dopiero od czerwca, to problem (na szczęście) nie był w praktyce aż tak duży.

Najważniejsze, że ta istotna kwestia została definitywnie wyjaśniona. Z pewnością oszczędzi to każdemu wielu nerwów i niepotrzebnych emocji.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: